Piyasada program aygıtına beyin de denmektedir. Elektromekanik ve elektronik olarak iki şekilde yapılır. Mekanik yapılı program aygıtı sadece eski model çamaşır makinelerinde bulunmaktadır.2000’li yıllardan itibaren üretilen makinelerin programa ünitesi dijital elektronik yapılıdır. Mikro denetleyici ve mikroişlemci (entegrelerinin)ve diğer parçaların kullanımı yaygınlaşmasından ve fiyatının da düşmesinden dolayı üretici firmalar elektronik program aygıtlarını tercih etmektedir.

  • Elektronik program aygıtı

Elektromekanik program aygıtının yapmış olduğu işlemleri elektronik olarak yapan kitledir. Bu kitler entegre , triyak , diyot, direnç ve kondansatör gidi elektronik devre elemanlarından meydana gelmektedir. Çalışması mikroişlemci temeline (PIC) dayanır.PIC mikro denetleyicine makinenin yapacağı işlemleri program mantığı ile yazılır ve yğklenir.16F84 adlı mikro denetleyiciyle 13 ayrı alıcı çalıştırılabilmekte ya da 13 ayrı giriş (input) ünitesinden bilgi alınıp işlem yapılabilmektedir.16F84’ün 13 ayağına (port) 74164,74165,7447 vb. entegreler bağlayarak port sayısını daha da artırmak da mümkün olmaktadır.

Mikro denetleyicilerin kendilerine kaydedilen dijital kodları yıllarca tutabilmesi program kaydetme işlemlerinin(Assembler, Basic, C, Pascal vb.) öğrenmesi kolay programlarla yapılabilmesi elektronik devreleri iyice basitleştirilmiştir.

 emfelectronicmarket.com olarak çamaşır makinesi elektronik program aygıtı ürünlerinde kaliteli, uygun fiyatlı, satış sonrası destek ile güvenilir bir alışveriş platformu ile tarafınıza ulaştırma imkanı sunmaktayız.

Sırala
Görünüm:
Toplam 270 ürün görüntüleniyor.
Benzer Ürünler