BEKO

Türkiye'nin yeni sanayileşmesi 1950'lerde başladı, Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç, Türkiye'de döviz kazandıracak bir ürün arayışındaydı. O yılların ülke koşulları çerçevesinde domates salçası ve konserve fabrikası yatırımı için bu alanda deneyimli Bejerano ile ortaklık kurdu. 1954 senesinde kurulmuş olan şirketin adı, Bejerano ve Aries'in ilk iki harfinin birleşmesi ile Beko olarak tescil edilmiştir. Ancak ülkedeki durum sebebiyle şirket faaliyetlerine başlayamadı.

General Electric ampullerinin satış ve bayiliğini kurma fırsatının doğduğu o senelerde konserve işletmesinin adı Beko Ticaret A.Ş. Olarak değiştirildi. Böylece Anadolu'da ilk defa bayilik sistemi kuran Vehbi Koç, bu sistemle Arçelik ürünlerini tüketicilerin evine ulaştırdı.

1977 senesinde, Arçelik, Beko Ticaret distribütörlüğü Leap devre dışı bırakılacak, Beko markası adı altında 1983 senesinden bu yana sahibi olduğu kuvvetli deneyimle Türkiye beyaz eşya piyasasında faaliyet göstermeye başladı.

1990'lı senelerden itibaren Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu'nun yurtdışı faaliyetlerine odaklanmasıyla Beko, ihracat markası olarak belirlendi.

2000 senesinde Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu'nun yeniden yapılandırılması neticesinde Beko, Beko Ticaret A.Ş. Oldu. şirketten ayrılmak sureti ile Arçelik A.Ş. çatının altına girdi.

Yurtdışına satılan ilk Türk beyaz eşya markası olan BEKO, "Dünya Markası" olma amacıyla yola çıktı. Türkiye'de 90 senelik başarının başlangıcından bu yana yurtdışı taşımacılığı ile BEKO markası günlük yaşamda 100'ün üstünde ülkede 280 milyon tüketicinin bulunduğu dünya pazarının bir parçası haline gelmiştir. Bugün dünyanın her yerinde iki saniyede bir BEKO markalı bir ürün satılmaktadır.

Sırala
Görünüm:
Toplam 490 ürün görüntüleniyor.