HOOVER

 Bir kutu, bir fan, bir ipek yastık kılıfı ve bir süpürge - tarihteki ilk elektrikli süpürge böyle doğdu. Bu basit eşyaları geçen yüzyılın en devrimci teknolojilerinden birine dönüştüren fikir, astım hastası ve dükkânındaki tozu solumaktan bıkan Ohio, New Berlin'de bir gece bekçisi olan James Spangler'den geliyor. Buluşunun ABD'daki her eve gireceğini hayal eden James, buluşunun patentini aldı. Projesine inanan ve onu gerçekleştirmek için gerekli olan beceri ve kaynaklara sahip birine ihtiyacı vardı.

Bu ilk, ilkel elektrikli süpürgeyi kuzeni Susan Hoover'a gönderme kararı, icadına servet kazandıran bir hareketti. Susan birkaç gün evde kullanmayı denedi ve büyük bir destekçi oldu. Süpürgeyi, deri ürünler üreten küçük bir işletmeye sahip olan karısı William Hoover'a gösterdi; William Hoover, süpürgeyi New Berlin'deki dükkanında satmaya başladı. Müşteriler arasında geçirdiği seneler sayesinde pazara aşinaydı. İleri görüşlü bir girişimci olarak, bu fütürist "sopa" nın muazzam bir potansiyele sahip olduğunu çabucak fark etti. Patenti satın aldı ve The Hoover Company adlı bir şirket kurarak üretime başladı. Yıl 1908'di.

Başlangıçta, küçük üretim tesisi yerel pazar için günde altı elektrikli süpürge üretiyordu, ancak bedava dağıttığı deneme fırsatı sayesinde talep giderek artıyordu; Artan talebi karşılayabilmek için endüstriyel ölçekte bir üretim gerekli hale geldi. Çok kısa sürede "hoover" kelimesi İngilizcenin bir parçası ve "elektrikli süpürgeyle temizlik" ile eşanlamlı hale geldi. Bu kelime bugün hala kullanılıyor.

Sırala
Görünüm:
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.