Piyasada program aygıtına beyin de denmektedir. Elektromekanik ve elektronik olarak iki şekilde yapılır. Mekanik yapılı program aygıtı sadece eski model çamaşır makinelerinde bulunmaktadır.2000’li yıllardan itibaren üretilen makinelerin programa ünitesi dijital elektronik yapılıdır. Mikro denetleyici ve mikroişlemci (entegrelerinin)ve diğer parçaların kullanımı yaygınlaşmasından ve fiyatının da düşmesinden dolayı üretici firmalar elektronik program aygıtlarını tercih etmektedir.

  • Elektromekanik program cihaz

Bu program aygıtı küçük bir senkron makinenin mili ile kumanda edilen kamları döndürmesi ile elektrik kontaklarını açıp kapatarak iş yapan elemanların devreye girip çıkmasın sağlayan komplike bir ünitedir. Kamlar girinti ve çıkıntılı olduğu için bazı kontakları açar, bazı kontakları kapatır. Ön yıkama ,yıkama, durulamalar le sıkma işini sırası ile i yapan elemanlara komut vererek makinenin otomatik olarak çalışmasını sağlar. Senkron motor hareketini irili ufaklı dişlilerden oluşan şanzımana verir. Hareket devrini düşürülerek kamlara iletir. Genellikle program aygıtlarında her kam iç konumlu bir anahtara kumanda eder. Anahtar 2 sabit ,1 hareketli kontaktan meydana gelir.

Program aygıtı iki kısım kamlardan meydana gelir. Bunlardan birincisi olan yıkama motoru kamları sürekli olarak döner. Yıkama motoru kamları motoru sürekli çalıştırıp yönünün değişimini sağlar. İkinci kısım olanlar ise programları oluşturan kamlardır.

Bunlar kendilerinden bağımsız hareket eder. Program düğmesi direkt ana kamlara bağlıdır. Düğme çevrilmek suretiyle istenen programdan başlatılabilir. Böylelikle program kamları birbirinden bağımsız olduğu için istediğimiz programı, program düğmesin çevirmek sureti ile atlatabiliriz. emfelectronicmarket.com olarak çamaşır makinesi elektromekanik program cihazı ürünlerinde kaliteli, uygun fiyatlı, satış sonrası destek ile güvenilir bir alışveriş platformu ile tarafınıza ulaştırma imkanı sunmaktayız.

Sırala
Görünüm:
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.